BOKS MALZEMELERİ

Boks Eldiveni

Boks eldiveninin ağırlığı 227 gramdır. Profesyonel boksörlerin giydiği eldivenler ise daha ağırdır.

Boks eldiveninin dikişlerinin çok iyi olması lazımdır, antreman eldivenleri de vardır. Bu eldivenlere vazelin sürülür. Bu şekilde boksörün yüzünün çizilmesi veya yaralanması engellenmiş olur.

Ring ve Teçhizat

Ring boksörlerin müsabaka yaptıkları etrafı iplerde çevrili olan sahaya denir. Ringin mesafesi 6,10 metre karedir. Ringin döşemesi emniyetli olarak kurulmalıdır. Halatlar arasından kurtulan boksörlerin yere düşmemeleri için halatların dış kısmında, 50 ile 60 santimlik b,r mesafe bulundurulmalıdır.

Ringin dört köşesinde 1,35 santim yüksekliğinde direkler bulunur. Bu direkler arasında 3 ile 5 santim kalınlığında üç sıra halat geçirilir. En üstteki ipin ringin döşemesinden yüksekliği 1,30 cm olacaktır.

Köşelerde direklerin dibinde içi kıtık dolu yastıklar bulundurulur. Köşe direkleri, çaprazlamasına olarak değişik iki renkte boyanır. Bu köşede boksörlerin ağızlarını çalkalamaları için bir huni bulundurulur. Haşatların üzeri boksörlerin vücutlarının zedelenmemesi için düzgün bir bezle sarılmalıdır.

Üç sıra iplerin arasından boksörlerin düşmemesi için her kenar ikişer iple birbirleri ile bağlanır. Ring döşemesine boksörlerin düşmesi anında sakatlanmaması için 2,5 santim kalınlığında keçe, halı veya kauçuk konulur. Bunu üzerine boylu boyunca branda bezi çekilir.


Ring Teçhizatı

Ringin yanında şu teçhizatlar bulundurulmalıdır.

Her köşede, içinde reçine bulunan iki tepsi, bu tepside boksörlerin ayaklarını reçinelemek ringde kaymalarını önler. Her iki köşede birer sandalye birer şişe su, birer bardak, birer testere talaşı dolu kap, su dolu iki kova, yan hakemler için masa, sandalye, jüri masası, iskemle kolu ile gonk, iki kronometre, başhakem rey pusulası, kopya kâğıdı, kalem ve ilk yardım çantası bulunur.

 

 

Bandaj ve Çeşitleri

Boksörlerin el ve ayaklarının sakatlanmaması için ellerine sardıkları 2,5 cm kalınlığındaki ve 5 cm enindeki yumuşak sargı bezine bandaj tabir edilir.

Bandaj sarılırken ne çok sıkı nede çok gevşek sarılmalıdır. Sıkı sarılması çok tehlikelidir. Sıkı sarılan bandaj mafsalı yerinden çıkarabilir.

Bandajın ucundan, başparmağa geçecek kadar bir yarı açılır. Sonra hafif gergin elin arkasından geçireler bilekten sarılır. Sonra el hizasında çapraz bir şekilde sarılmaya devam edilir. Bu arada parmakların tekrar kemiklerin birleştiği yerde birkaç defa çevrilir. Sıkmak için bandajın çekilmesine izin vermemek ve gevşek bırakılmasına da mani olmak gerekmektedir. Bandajın sarılışı bittikten sonra el sıkılarak kontrol edilir.


Boksörün Kıyafeti

Kıyafet, duruş ve hareketleri bakımından çok itina isteyen bir spordur boks. Boksörün saçları gözlerine düşmeye şekilde kısa kesilmiş olmalıdır.

Boks şortu uzunluğu, kalça ile diz kapağı ortasına gelecek şekilde yumuşak bir bezden yapılmalı mayo gibi dar ve yünden olmamalıdır. Kemeri geniş ve şortun renginden ayrı renkte olmalıdır.


Boks Ayakkabısı

Uzun altı şaplı ve hafif olacaktır. Bağları bilekten bağlanacak ve ayakkabı içine kısa çorap giyilecektir.

Çok önemli olan boks malzemelerinden biride KOKİ dir. Koki, boksörlerin maç esnasında ve antrenmanda belden aşağı yapılan kasti veya faullü vuruşlarda kasıkları korumak için taktıkları bir kasık bağıdır.
Diş Muhafazası

Diş koruması kullanan boksör hiçbir zaman çeneden nakavt olmaz. Başka tarafdan nakavt olur. Yumuşak lastik veya kauçuktan yapılıştır.


Pençingbol

Pençingbol, bir platform, armut biçimi meşin bir top ve bu topu ve bu topu platforma bağlayan bir topun her tarafa hareketini sağlaya bir bağlantıdan ibarettir. Platformun tespit tahtalarında birer yarık bulunmaktadır. Bu yarıktan platform boksörlerin boyuna göre ayarlana bilir. Pençingbol çalışmasının boksöre çok büyük bir faydası vardır. Nizami ve seri yumruk atmayı, kol ve bileklerine hâkimiyeti ve süratli karar verilmesine yardımcıdır.

Pençingboldaki ilk çalışmalarda, platforma takılı ve aşmağı sarkık buluna pençingbol topu alttan bir iple platformdan dört parmak kalacak şekilde bağlanır, sağ kroşe çalışıcaksa platformun solunai sol kroşe çalışıcaksa sağına ve bir boksör karşısında imiş gibi evvela sağ sonra sol kroşe çalışılır.

Sağ ve sol direklerle çalışmak için pençingbol yukarıda söylendiği gibi platform ilersine aparkatlara çalışacaksa öne bağlanır ve bu şekilde çalışmalar yapılır.


Kum torbası

Bir boksörün yetişmesinde çok büyük önemi vardır. Meşin veya branda bezinden yapılır. Kum torbasını içine genellikle mısır konulur. Mısır konmasındaki sebep; vurulduktan sonra çöken yerin tekrar eski haline gelmesidir.

Kum torbası üstüvane şeklinde olur ve genel olarak üç renge boyanır. Birinci ve alk bölümü mide, orta göğüs ve üst kısmı da başı ifade eder. Kum torbasında sert badajla çalışmamak lazımdır. Aksi takdirde parmakların kırılması mümkündür. Yumuşak kum torbası eldiveni ile çalışmak gerekir.